O Baby Shower.

dnia

Oczekiwanie na przyjście dziecka, niezależnie od tego, czy jest to pierwszy berbeć, czy już czwarty, jest dla przyszłych rodziców bardzo ekscytującym czasem. W kompletowaniu wyprawki i dekorowaniu pokoju dla maluszka może pomóc jedna z najfajniejszych imprez, w jakiej miałam okazję uczestniczyć (a właściwie być w jej centrum, razem z moim wielkim, Ananaskowym brzuchem) – Baby Shower. Ku mojej radości w Polsce zaczyna ona również cieszyć się popularnością i muszę przyznać, że zdjęcia i filmy, które widzę na Instagramie zawstydziłyby niejedną Amerykankę! Piękne torty, dekoracje, śliczne sukienki, ciekawe gry i zabawy, gustownie zapakowane prezenty. Dobra robota, dziewczyny!

art-baby-shower-cake-1682462.jpg

Nigdy nie zastanawiałam się nad znaczeniem samej nazwy tego przyjęcia, ale po skorzystaniu z mądrości wujka Google mogę śmiało stwierdzić, że ma ona sens: the mom is „showered” with gifts, co można przetłumaczyć, że mama jest obsypywana prezentami (prezentowy prysznic!). Faktycznie, odpakowywanie podarunków w centralnym miejscu pomieszczenia jest głównym punktem programu. Dla mnie – niekoniecznie komfortowym: zdecydowanie wolę dawać prezenty, a jeśli odpakowywać, to w nieco mniejszym gronie. Wydaje mi się, że nie jestem jedyną osobą, która ma takie preferencje 😉

Może nasunęło Wam się pytanie: skąd wiadomo, co potrzebne jest przyszłym rodzicom? Najprościej byłoby się oczywiście zapytać, ale w Stanach najczęściej wybiera się prezenty samemu – zakłada się konto w sklepie internetowym i z ich asortymentu zapisuje się rzeczy, które nas interesują (najbardziej popularne to Target, buy buy BABY, Amazon). Goście mogą wyszukać naszą listę w Internecie po wpisaniu nazwiska rodziców. Czasem takie listy chronione są hasłem, więc nie są dostępne dla wszystkich. Można też iść do sklepu, poprosić o czytnik i skanować kody kreskowe – ale ta metoda, w dobie zakupów internetowych, ma chyba już coraz mniej zwolenników. Prezenty wysyła się bezpośrednio do domu przyszłych rodziców lub pod adres zamawiającego. Lista dostępna jest też po Baby Shower. Na przedmioty, które nie zostały zakupione przyszli rodzice otrzymują zniżkę (zwykle -10%, -15%). My dostawaliśmy jeszcze podarunki z listy po narodzinach Ananaska wysyłanych przez dalszych znajomych. Często w ramach prezentu daje się też czeki lub karty podarunkowe.

balloons-birthday-celebrate-1071883

Baby Shower to świetna okazja do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Warto wspomnieć, że to nie przyszła mama organizuje przyjęcie – z inicjatywą powinna wyjść zaufana osoba z najbliższego otoczenia. Tradycyjnie zapraszane są wyłącznie kobiety. Gdy przyszła pora na mój Shower, panowie wybrali się do baru: zjedli lunch i obejrzeli mecz futbolu. Cała zabawa trwała około dwóch-trzech godzin, a rozpoczęłyśmy ją dość wcześnie, bo w południe. Wydaje mi się, że w Stanach Baby Shower są organizowane w takich godzinach, bo łatwiej zadbać o katering, a całe przyjęcie ma wtedy bardziej luźny styl. Kanapki, pizza, sałatki, skrzydełka z kurczaka, makarony, owoce – to wszystko propozycje typowo obiadowe (w USA ;)), które z łatwością można zamówić w restauracjach, barach czy nawet supermarketach (więcej informacji na ten temat w zapisanych Stories na Instagramie!). Ponadto, bycie w ciąży męczy – ja zwykle o 21:00 byłam już w łóżku i zamykałam powieki, więc nie dla mnie było imprezowanie do późnych godzin. Nawet wieczorny seans filmowy bez zmrużenia oka graniczył z cudem!

cake-3294156_1920

Żaden Baby Shower nie może też odbyć się bez gier i zabaw, a pomysłów na nie jest bez liku. Oczywiście, w dzisiejszych czasach to Internet jest głównym źródłem inspiracji. Na mojej imprezie (a właściwie imprezach – bo koleżanka zorganizowała jedną dla znajomych, a teściowa dla rodziny) też było ich sporo: zgadywanie obwodu ciążowego brzucha, wypełnianie ankiet z pytaniami (Do kogo będzie podobny Ananasek? Jakie cechy taty będzie miał? Jakie będzie jego pierwsze słowo?), kradzież naszyjników (każdy z gości dostał kolorowy naszyjnik, jeśli w czasie imprezy ktoś usłyszał słowo „baby” miał prawo odebrać naszyjnik temu, komu się wymsknęło – kto zgromadził ich najwięcej, otrzymywał butelkę wina), testowanie i odgadywanie smaków dziecięcego jedzenia w słoiczkach… Bawiłam się świetnie i mam nadzieję, że inni goście również!

Warto wspomnieć, że ostatnio popularne stają się też „Grandma’s Shower” – wtedy prezenty przynosi się dla przyszłych dziadków, którzy chcą zaangażować się w opiekę nad maleństwem. Najczęściej są to składane łóżeczka, przewijaki, dodatkowy fotelik do samochodu. Jeśli para spodziewa się kolejnego dziecka (zwłaszcza odmiennej płci niż pozostałe), organizuje się „Sprinkles”. Takie przyjęcia są zwykle mniejsze i mają na celu, oprócz spędzenia czasu w miłym towarzystwie i cieszenia się z nowego członka rodziny, zaopatrzenie rodziców w kolejne tysiące pieluch 🙂

A Wy, byliście kiedyś na takiej imprezie? A może ktoś ją dla Was zorganizował? Dajcie znać w komentarzach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s